برخی ضوابط و مقررات مهم بازاریابی شبکه ای

برخی ضوابط و مقررات مهم بازاریابی شبکه ای


به منظور آشنایی با برخی ضوابط و مقررات بازاریابی شبکه ای و جلوگیری از تضییع حقوق بازاریابان، موارد ذیل جهت اطلاع بازاریابان اعلام می گردد.

1-وزارت صنعت، معدن و تجارت،معاونت توسعه بازرگانی داخلی، مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران:
شرکت‌های بازاریابی‌ای که در سایت نتورک مارکتیینگ www.networkmarketing.mimt.gov.ir اطلاع‌رسانی شده‌اند،دارای پروانه کسب ونماد اعتماد بازاریابی شبکه ای می‌باشند و هیچگونه وابستگی و ارتباط دیگر اداری ، مالی و تشکیلاتی با مراکز دولتی ،قضایی و امنیتی برای شرکت‌های دارای مجوز و بازاریابان شاغل در شرکت‌ها وجود ندارد و هرگونه ادعا در این زمینه پیگرد قانونی خواهد داشت.
2-اطلاعات هویتی و سایر مشخصات خود را در زمان ثبت‌نام به‌طور صحیح وارد نمایید و بعد از دریافت کد واحد بازاریابی شروع به فعالیت نمایید. مسئولیت ثبت اطلاعات نادرست بر عهده بازاریاب خواهد بود.
3-اطلاعات مربوط به کلمه کاربری و رمز عبور خود را در اختیار سایر بازاریابان قرار ندهید. هرگونه مسئولیت در خصوص ثبت درخواست خروج، انجام سفارش،محل تحویل کالا و ....... بر عهده بازاریاب خواهد بود.
4-تحت تأثیر تبلیغات کذب و دروغین اقدام به خرید مازاد به نیاز خود و خرید غیرواقعی نکنید. بازاریابان بر اساس توانایی‌های خود و میزان فعالیت به درآمدهای مناسب دست می‌یابند . لذا منحصراً انجام ثبت‌نام و یا جذب افراد بدون توانایی فروش کالا و تمرکز بر روی شبکه‌سازی، نتیجه‌ای نخواهد داشت. ثبت سفارش خرید صرفاً باانگیزه دریافت پورسانت به ضرر بازاریاب خواهد بود.
5-بعد از بررسی قیمت و کیفیت کالای مصرفی و شرایط طرح درآمدی شرکت ،سفارش خود را انجام دهید. انجام خرید اجباری و یا استراتژی‌های خرید در مبالغ مشخص جزء تخلفات محسوب می‌شود.
6-تمامی تراکنش‌های مالی بین بازاریاب و شرکت از طریق سیستم بانکی کشور انجام می‌گیرد. انتقال وجه به‌صورت دستی خلاف مقررات هست. همچنین از در دسترس قرار دادن اطلاعات حساب و کارت‌بانکی خود به سایر بازاریابان خودداری کنید. پورسانت استحقاقی شما نیز توسط شرکت به‌حساب شخصی شما واریز می‌شود.
7-امکان بازخرید کالا در صورت عدم امکان فروش  شما وجود دارد. اما باید بدانید که کالای شما می‌بایست شرایط بازخرید را داشته باشد.
8-در زمان تحویل کالا از صحت و سلامت کالای خریداری‌شده مطمئن شوید و از دریافت کالاهای معیوب یا مغایر با سفارش خودداری کنید
9-امکان فعالیت هم‌زمان در چند شرکت بازاریابی شبکه‌ای برای شما وجود ندارد. قبل از ثبت درخواست خروج (لغو قرارداد) از شرکت اولیه و گذشت 15 روز، امکان ثبت‌نام و دریافت کد واحد برای بازاریابان در شرکت جدید وجود ندارد.
10-امکان استعلام وضعیت فعالیت از حیث تاریخ ثبت‌نام و خروج بازاریابان از شرکت‌های دارای مجوز با ارسال مشخصات و کد ملی به پست الکترونیکی Unicode@mlmbook.ir  وجود دارد.
11- برگزاری جلسات آموزشی بازاریابی شبکه‌ای تنها در دفاتر و شعب رسمی شرکت مجاز هست. لیست مربوط به شعب دارای مجوز در سایت شرکت و سایت نتورک مارکتینگ اطلاع‌رسانی شده است. به‌منظور آگاهی از برگزاری همایش‌ها و سمینارهای شرکت از طریق دفتر مرکزی شرکت اطلاع کسب کنید.
12-مفاد دستورالعمل تأسیس و نحوه‌ی فعالیت و نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای و نمونه قرارداد شرکت‌ها با بازاریابان در بخش قوانین و مقررات سایت نتورک مارکتینگ به نشانی www.networkmarketing.mim.gov.ir  در دسترس بازاریابان قرار دارد. توصیه می‌شود جهت آشنایی با شرایط و ضوابط بازاریابی شبکه‌ای در کشور مفاد این دو متن به‌دقت توسط بازاریابان مطالعه شود.
13-لیست شرکت‌های دارای مجوز فعالیت بازاریاَبی شبکه‌ای در سایت نتورک مارکتینگ اطلاع‌رسانی شده است و وضعیت شرکت (فعال، تعلیق و اتمام ، ابطال مجوز ) به‌صورت برخط در سایت شرکت قابل‌دسترسی است، همچنین از طریق سامانه پیامکی 3006082، امکان استعلام در خصوص  شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای برای شما وجود دارد.
واحد بازرسی مرکز اصناف و بازرگانان با شماره‌های ارتباطی 26421196و  26421289 آماده دریافت گزارشات تخلف و نارضایتی‌های بازاریابان در مورد شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای هست.
logo-samandehi